تبلیغات

be site 2tabligh khosh amadid

براي ارتباط با طراح وبلاگ و پيشنهادات تبليغات ميتوانيد به ادرس ايميل زير       offبگذاريد:
Hossein_666g@yahoo.com

صفحه اصل

بخش كامپيوتر

بخش  موبايل

مقالات

ترفند


تبليقات

تبليقات

آشنايي با ويندوز موبايل

ويندوز موبايل يک سيستم عامل فشرده به همراه تعدادي از برنامه‌هاي اصلي و کاربردي موبايل براي گوشي‌هائي است که بر اساس API هاي Microsoft win32 کار مي‌کنند. اين سيستم عامل شبيه نسخه روميزي ويندوز طراحي شده است.

    

ويژگي‌هاي اصلي ويندوز موبايل

برخي ويژگي‌هاي اين سيستم عامل براي Pocket PC‌ها استاندارد هستند:

- در قسمت Today Screen يا صفحه نمايش روز، تاريخ جاري، اطلاعاتي در مورد صاحب گوشي، قرار ملاقات‌ها، پيام‌هاي ايميل و برخي کارها و وظايف روزانه از قبل تعريف شده قرار دارند. علاوه بر اين يک نوار مشخصات، شامل آيکون‌هائي مانند وضعيت اتصال به بلوتوث نيز در اين صفحه مشخص مي‌شوند. برنامه‌هائي که روي اين سيستم عامل نصب مي‌شوند آيتم‌ها و آيکون‌هاي جديدي را روي صفحه Today اضافه مي‌کند. يکي از اين برنامه‌ها Microsoft Money براي کامپيوترهاي جيبي مي‌باشد.

 

- نوار وظيفه يا Talk bar نشان دهنده زمان جاري ، ولوم صدا و ضعيت اتصال مي‌باشد. زمانيکه يک برنامه يا صندوق پيام‌ها باز باشد روي قسمت خالي اين نوار آيکوني براي OK يا Close کردن برنامه در کنار ساعت قراردارد. ويژگي اصلي نوار وظيفه دکمه Start يا شروع است که شبيه دکمه Start نسخه ي روميزي ويندوز براي کامپيوترها طراحي شده است‌. در منوي Start برنامه هائي که اخيراً اجرا شده اند، 9 آيکون منوي قابل تغيير، لينک‌هائي به برنامه‌ها، تنظيمات يا Setting، دکمه جستجو (Find & Search ) و Help وجود دارند.

 

- Office Mobile که يک نسخه از برنامه هاي Microsoft Office براي موبايل است در اين سيستم عامل گنجانده شده . اين برنامه شامل واژه پرداز Word Mobile ,Excel Mobile ,Power Point ( از نسخه‌ي 5 ويندوز به بعد) مي‌باشد. برنامه‌اي به نام Active Sync قابليت تبديل فايل‌هاي Office ويندوزهاي روميزي به فايل‌هاي آفيس موبايل را دارد.

 

- نرم افزار Outlook Mobile با امکاناتي از قبيل Task(کارها)‌، Calendar (تقويم )‌، Contacts (تماس ها) و Inbox (صندوق پيام ها) در اين سيستم عامل وجود دارد که قابل همزمان شدن و تطبيق با Outlook کامپيوتر را دارا مي‌باشد. البته براي اين کار اتصال به اينترنت لازم است.

 

- برنامه Windows Media Player که براي پخش فايل‌هاي صوتي و تصويري استفاده مي‌شود در ويندوز موبايل وجود دارد. در ويندوزهاي جديد ورژن‌هاي 6 به بالا نسخه 10.3 اين نرم افزار وجود دارد اما براي ورژن‌هاي پائين تر نسخه 10 اين نرم افزار قابل دانلود و استفاده است. اين Player قابليت پخش فايل‌هاي WMA , WMV , MP3 , AVI را دارد. در حال حاضر فايل‌هاي MPEG4 با اين نرم افزار قابل اجرا نيستند و براي پخش آن‌ها بايد يک برنامه‌ي جانبي را نصب کرد. فايل‌هاي WAV نيز به طور جداگانه و در يک Player ديگر پخش مي‌شوند.

نسخه‌هاي مختلف ويندوز موبايل

1- Pocket PC 2002

سيستم عامل Pocket PC 2002 که بر اساس Windows CE 3.0 و مخصوص کامپيوترهاي جيبي بدون کي‌بورد با صفحه نمايش ( QVGA(240 * 320 طراحي شد ، مشابه نسخه اوليه آن يعني Pocket PC2000 مي‌باشد.

 

2- Windows Mobile 2003

سومين نسخه ويندوز ويندوز موبايل که Windows Mobile 2003 نام گرفت در 23 ژوئن ارائه شد، در واقع اولين نسخه اين سيستم عامل با عنوان "ويندوز موبايل" بود و در نسخه‌هاي مختلف ارائه شد:

Windows mobile 2003 for Pocket PC Premium Edition

Windows mobile 2003 for Smart Phone Premium Edition

Windows mobile 2003 for Pocket PC Professional Edition

Windows mobile 2003 for Pocket PC Phone Edition

آخرين ويرايش، مخصوص گوشي‌هاي موبايل شامل برنامه‌هاي خاص موبايل طراحي شده است. نسخه اي که براي اسمارت فون‌ها (Smart Phone) طراحي شده و يک پلات فرم متفاوت دارد که برنامه‌هاي خاصي براي اين نوع گوشي‌ها را شامل مي‌شود؛ از جمله ويژگي‌هاي اسمارت فون‌ها دارا بودن صفحه نمايش لمسي و کيبورد خاص است.

 

3- Windows Mobile 2003 SE

نسخه‌ي دوم ويندوز موبايل 2003 که Windows Mobile 2003 SE نام دارد در 24 مارچ سال 2004 ارائه شده و براي اولين بار بر روي سيستم‌هاي Dell Axim X30 با تغييرات زيادي نسبت به نسخه قبلي‌اش ارائه شد. اين تغييرات عبارتند از :

- امکان تغيير صفحه نمايش از حالت عمودي ( Portrait ) به حالت افقي ( Landscape )

- جستجوگر اينترنت Pocket Internet Explorer يا PIE که صفحه اينترنتي را به حالت يک ستوني در مي‌آورد و با اين کار خواندن صفحات وب را راحتتر مي کند.

- رزولوشن صفحه نمايش VGA  640 * 480  در اين سيستم پشتيباني مي‌شود. علاوه بر اين رزولوشن مربعي مثل 240 * 240 در برخي نسخه‌ها وجود دارد .

- پشتيباني از اتصال بي سيم Wi - fi

 

4- Windows Mobile 5.0

ويندوز موبايل 5.0 که "Magneto " نام گرفته است در تاريخ 9 مي 2005 ارائه شد . اين سيستم عامل بر‌اساس Windows CE 5.0 است، از محيط کاريnet. سرويس پک 2 پشتيباني مي‌کند و قابليت اجراي برنامه‌هاي .net را دارد.

 

5- Windows Mobile 6

آخرين ورژن ويندوز موبايل که در 12 ام فوريه ارائه شد و Crossbow نام گرفت، براي شبکه هاي 3GSM طراحي شده است.

اين سيستم عامل سه نسخه استاندارد دارد:

1- Windows Mobile 6 Standard براي اسمارت فون‌هاي بدون صفحه نمايش لمسي

2- Windows Mobile 6 Professional براي PDAهايي که قابليت‌هاي تلفن را هم دارند

3- Windows Mobile 6 Classic براي PDAهاي ساده که قابليت‌هاي تلفن را ندارند.

ويندوز موبايل 6 بر اساس Windows CE 5.2 طراحي شده و با ويندوز ويستا، Windows Live، Microsoft Office و محصولات Exchange 2007 سازگاري دارد.

    

 برخي ويژگي‌هاي خاص اين ويندوز موبايل:

- بر پايه (5.2) Windows CE 5.0 طراحي شده است

- پشتيباني رزولوشن 480*800 و 320*320

- قابليت آپديت کردن سيستم عامل

- امکان دسترسي راه دور به کامپيوتر روميزي

- اجراي سريعتر و آسانتر برنامه‌ها

- VOIP ( تلفن اينترنتي) بدون اکوشدن صدا

- Windows Live براي ويندوز موبايل

- امکانات پيشرفته بلوتوث

- کارت حافظه با قابليت کد کردن ديتا و اطلاعات روي کارت حافظه

- برنامه Smart filter براي جستجو سريع بين آهنگ‌ها، Contactها، ايميل‌ها، فايل‌ها و ...

- برنامه پيشرفته اشتراک اينترنتي براي راه اندازي گوشي به عنوان لپ تاپ

- Outlook Mobile با قابليت مشاهده ايميل‌ها به صورت HTML

- امکان جستجو در بين شماره‌ها

- پشتيباني از امکانات AJAX، Java Script و XMLDOM براي جستجوگر وب

- برنامه Server Search براي جستجوي کامل صندوق ايميل‌ها

- .Net frame work با نسخه 2 SPL

- برنامه SQL Server در حافظه Rom

- Office 2007 با فرمت XML که البته هنوز اين ويژگي پياده سازي نشده است.

 

ورژن آينده

Photon 2008

مايکروسافت در حال حاضر پروژه ارتقا ويندوز موبايل به يک سيستم عامل جديد با نام photon و تحت Windows Embeded CE 6.0 را در دستور کار دارد. اين سيستم عامل در واقع Photon ترکيبي از اسمارت فون و Pocket PC مي‌باشد


موبايل شما هم هک شده؟

پشت فرمان نشستيد، گرماي بيش از حد هوا و يک ترافيک سنگين حسابي حال شما را جا آورده. تو اين گير و دار صداي دريافت يک فايل توسط بلوتوث تلفن همراهتان توجه شما را به خود جلب مي‌کند.

زير چشمي ‌دور و بر خود را برانداز مي‌کنيد تا شايد فرستنده را بيابيد اما خبري نيست. با اين حال باز موافقت مي‌کنيد. يک فايل خيلي ساده براي شما ارسال مي‌شود شايد عکس يک منظره. بي تفاوت از کنار اين مساله مي‌گذريد غافل از آنکه شما هک شده‌ايد.

بله درست فهميديد. تلفن همراه شما هک شده است. البته اين هک به اين معنا نيست که ديگر اختياري در کنترل تلفن همراهتان نداشته باشيد بلکه بسته به نوع حمله‌اي که صورت گرفته ممکن است دفترچه تلفن و يا تمامي ‌پيام‌هاي کوتاهي که در باکس شما وجود دارد براي هکر ارسال شده باشد. البته در بعضي از مواقع، دزديده شدن اطلاعات شخصي شما به رحم و انصاف هکر مورد نظر نيز بستگي دارد. در برخي از مواقع هکر‌هاي تلفن همراه بيشتر به دنبال عکس‌ها و حتي فيلم‌هاي شخصي شما هستند تا دفتر تلفن. هک به معناي دسترسي، ايجاد تغيير و يا سوءاستفاده از اطلاعات شخصي ديگران، امروزه به عنوان يکي از بزرگترين مشکلات دنياي ديجيتال محسوب مي‌شود. معضلي که نهادها و افراد بسياري را براي مقابله با خطرات و ضررهاي احتمالي به خود مشغول کرده است.

فراگير شدن اينترنت و استفاده از کامپيوترهاي شخصي از يک سو و ارائه سرويس‌هاي متنوع در بستر شبکه‌هاي محلي و جهاني از سوي ديگر باعث شده که اين روزها هکرها و يا همان دزدان ديجيتالي روزهاي خوش‌تري نسبت به دزدان دريايي سابق پيش روي خود داشته باشند.

نفوذ به دنياي مجازي کاربران و استفاده از اطلاعات شخصي آنها در اينترنت امروزه به امري فراگير تبديل شده است. البته استفاده از نام‌هاي دخترانه براي ارسال پيام نيز شيوه‌اي است مرسوم که به دفعات در حملات اينترنتي مشاهده مي‌شود و در اين بين رعايت نکات ايمني و استفاده از نرم‌افزارهاي آنتي هک تا حدي جلوي تخريب اطلاعات کاربران مجازي را گرفته است.

شايد همين امر باعث شده باشد که هکرهاي حرفه‌اي گستره فعاليت‌هاي خود را افزايش داده و به سراغ کاربران تلفن همراه آمده باشند. البته نقش استفاده از تکنولوژي‌هاي جديد و استفاده از اينترنت در بستر تلفن همراه را نبايد دراين بين فراموش کرد.

 

ارتباطات بي سيم هدف اصلي

به اعتقاد بسياري از کارشناسان، بيشتر حملات مخرب در بخش تلفن همراه مربوط به افرادي است که تمايل زيادي به استفاده از خدمات مبتني بر GPRS دارند.

ارتباطات مخابراتي و بي‌سيمي، يکي از اصلي‌ترين اهدافي است که مورد توجه هکرها قرار مي‌گيرد. آنها مکالمات هرکسي را که بخواهند تحت کنترل خود مي‌گيرند و به اين ترتيب مي‌توانند به فايل‌هاي متني، اطلاعات شخصي و حتي عکس‌هاي گرفته شده توسط تلفن همراه قرباني دست يابند.

در حالي که امروزه کارشناسان امنيتي بر بکارگيري راه‌هاي گوناگون براي مقابله با اين اقدامات هشدار مي‌دهند اما تا همين يک سال پيش معتقد بودند که هک در شبکه مخابراتي معنايي ندارد.

 

نرم‌افزارهاي فضول

اما در عين حال امروز شاهد گسترش نرم‌افزارهاي هک توسط برخي از ارائه دهندگان خدمات تلفن همراه هستيم. البته ناگفته نماند که فعاليت صورت گرفته در اين زمينه بيشتر در شبکه اينترنت صورت مي‌گيرد.

براي روشن شدن اين موضوع کافي است جمله هک در تلفن همراه را در گوگل جست‌وجو کنيد. آن زمان است که با حجم عظيمي‌از وبلاگ‌ها و سايت‌هايي مواجه مي‌شويد که به صورت رايگان نرم‌افزارهاي مورد نياز را به همراه آموزش گام به گام در اختيار ناقضان حريم خصوصي مي‌گذارند. 

چندي پيش نيز در حاشيه برگزاري نمايشگاه رسانه‌هاي ديجيتالي در بخش تلفن همراه شاهد غرفه‌اي بوديم که به راحتي نرم‌افزار هک تلفن همراه با قيمت ناچيز 3 هزار و پانصد تومان را عرضه کرده بود.

امکانات بي‌شمار اين نرم‌افزار که در بروشورهاي تبليغاتي آن عرضه شده بود باعث مي‌شد که ناخودآگاه از خاموش بودن بلوتوث تلفن همراه خود مطمئن باشيد.

البته نفوذ به تلفن همراه هميشه از راه نصب و به کارگيري نرم‌افزار و استفاده از تکنولوژي بلوتوث خلاصه نمي‌شود. وارد کردن کدهاي مخصوصي در گوشي فرد قرباني که با استفاده از آنها پرداخت وجه مکالمات شما به حساب فرد قرباني گذاشته مي‌شود. حتي در برخي از مواقع نيز مشاهده شده که به وسيله ارسال پيام کوتاه و يا وارد کردن يک کد مخصوص مي‌توان گوشي و سيم‌کارت فرد مقابل را به راحتي سوزاند!

البته شايد با خواندن اين گزارش اعتماد شما نسبت به استفاده از گوشي‌هاي نسل جديد سلب شده باشد اما زياد نگران نباشيد چرا که اگر در زمينه استفاده از فناوري بلوتوث و GPRS از يک سو و نيز در اختيار نگذاشتن گوشي تلفن همراتان در دسترس افراد سود جو نکات ايمني را رعايت کنيد، خطري متوجه شما نخواهد بود.

حفاظت در مقابل تهديدات

به منظور حفاظت در مقابل تهديدات موجود رعايت موارد زير توصيه مي‌شود:

1 - مطمئن شويد بلوتوث تلفن همراهتان هميشه خاموش باشد مگر در مواردي که خود به آن نياز داريد.

2 - حتي المقدور از هندزفري‌هاي مجهز به تکنولوژي بلوتوث استفاده نکنيد.

3 - گزينه‌هاي موجود در قسمت بلوتوث گوشي خود را به نحوي تنظيم کنيد که براي دريافت فايل‌هاي ارسالي حداقل دو بار از شما موافقت بخواهد.

4 - در هنگام اتصال به اينترنت از طريق تلفن همراه بر روي لينک‌ها و پيام‌هاي نامطمئن کليک نکنيد.

5 - امروزه وب سايت‌هاي متعددي را مي‌توان يافت که بازي و يا نرم‌افزارهاي رايگان را به منظور نصب بر روي تلفن همراه دراختيار کاربران قرار مي‌دهند. اين نوع نرم‌افزارها ممکن است حاوي کدهاي مخربي باشند. توصيه مي‌شود که هرگز از سايت‌هايي که هويت آنها به اثبات نرسيده و نسبت به صحت و صداقت عملکرد آنها اطميناني حاصل نشده است، نرم‌افزاري دريافت نگردد. درصورت دريافت يک فايل از يک وب سايت معتبر نيز بايد در ابتدا با استفاده از نرم‌افزارهاي آنتي ويروس آن را بررسي کرد.


معروفترين سيستم عامل‌هاي موبايل

 

معروفترين سيستم عامل‌هاي موبايل عبارتند از:

1- Symbian OS

مي‌توان گفت سيمبيان بزرگترين سهم بازار سيستم عامل‌هاي موبايل را دارد. ولي در آمريکاي شمالي از رقباي ديگر خود کمي عقب مانده است. همين بازار گرم سيمبيان يکي از دلايل موفقيت بزرگترين سهامدار و مشتريش يعني Nokia، در تمام دنيا غير از ژاپن، مي‌باشد. سيمبيان توسط اکثر توليد کنندگان بزرگ گوشي مثل موتورولا، سامسونگ، LG و BenQ استفاده مي‌شود. البته اخيراً نگراني‌هايي در مورد خطر ويروس‌ها و تروجان‌ها (Trojan Horses) براي اين سيستم عامل وجود دارد.

     

2- Linux

سيستم عامل لينوکس بيشتر در چين توسط Motorola، و در ژاپن توسط DoCoMo استفاده مي‌شود. لينوکس علاوه بر اينکه يک سيستم عامل است، به عنوان مبنايي براي پلات فرم‌هاي ديگر (که توسط شرکت‌هايي مثل Motorola,TrollTech توليد مي‌شوند) شناخته شده است.

PalmSource نيز در حال توليد اينترفيسي است که تحت سيستم عامل لينوکس کار مي‌کند. پلات‌فرم‌هاي ديگري نيز بر اساس Linux ساخته شده اند که توسط شرکت‌هاي Motorola، NEC، NTT DoCoMo، Samsung و Vodafone ارائه مي‌شوند.

 

3- RIM Blackberry

اين سيستم عامل با کاربرد بسيار ساده، بيشتر براي کارهاي بيزينس و فعاليت‌هاي تجارتي مناسب است.

4- Windows Mobile از خانواده Microsoft

سيستم عامل Windows CE به همراه ميان‌افزار ويندوز موبايل به طور گسترده‌اي در آسيا مورد توجه قرار گرفته است.

     

5- Palm OS ارائه شده توسط Palm Source

Palm Source از قديم روي پلات فرم‌هاي خودش (شرکت Palm) استفاده شده است. Access Linux Palm) ALP) نسخه پيشرفته‌اي است که از ابتداي سال 2007 ارائه شده است. APL شامل سطح پيشرفته‌اي از برنامه‌هاي لينوکس براي گوشي‌هاي Palm است.

 

6- Mac OSX

Apple نيز از يکي از ورژن هاي Mac OSX در گوشي‌هاي جديد Iphone استفاده مي‌کند. براي اين گوشي دو نسخه از Mac OSX مورد بررسي قرار گرفت:

Mac OS Tiger و Mac OS Leopard، اولي که هم اکنون در کامپيوترهاي Mac وجود دارد، قابليت دريافت صفحات HTML، ايميل، گشت و گذار در وب، Widgets، تقويم، ارسال پيام و ... را دارد.

 نسخه Leopard مي تواند بطور اتوماتيک از اطلاعات Backup گرفته و ذخيره کند و دوباره نسخه ذخيره شده را اجرا کند، همچنين داراي برنامه اي براي جستجوي پيشرفته  مي‌باشد. Iphone يک يا هر دو نسخه اين سيستم عامل را داراست.

اخيراً در مورد ظهور گوشي‌هايي با دو سيستم عامل نيز صحبت‌هايي شده است، مثلاً FIC Neo 1973 که داراي سيستم عامل Open Moko يا Windows Mobile خواهد بود.


عكاسي بهتر با تلفن همراه

اشاره :

اين روزها كاربران ترجيح مي‌دهند به جاي خريد دوربين‌هاي ديجيتال ارزان‌قيمت و سطح پايين، يك تلفن همراه سطح بالا بخرند تا هم از دوربين و هم از ديگر قابليت‌هاي آن به طور همزمان استفاده كنند. متأسفانه بسياري از عكس‌هايي كه توسط دوربين‌هاي تلفن‌هاي همراه گرفته مي‌شود، داراي كيفيت پاييني هستند. بخشي از اين مسئله به كيفيت پايين حسگر‌هاي اين دوربين‌ها باز مي‌گردد، اما بخشي از آن نيز به آگاهي خود كاربران مربوط مي‌شود كه هنوز تصور مي‌كنند در حال عكاسي با يك دوربين نگاتيو قديمي هستند. در اينجا يك سري نكات مهم براي عكاسي با تلفن‌هاي همراه را بررسي مي‌كنيم.

1- نورپردازي مناسب سوژه:

هر چه نور تابيده شده روي سوژه بهتر باشد، عكس شفاف‌تري از آن سوژه ثبت مي‌گردد. در صورتي كه ممكن است در زير نور خورشيد عكس بگيريد يا اگر در خانه هستيد، تمام چراغ‌ها را روشن كنيد. پس به خاطر داشته باشيد كه عكاسي در محيط‌هاي با نور متفاوت، منجر به عكس‌هايي با كيفيت‌هاي متفاوت مي‌شود.

براي از بين بردن تن‌مايه‌هاي رنگي بايد تنظيمات تراز سفيدي (WHITE BALANCE) دوربين را تغيير دهيد (اين موضوع در ادامه توضيح داده شده است). برخي از دوربين‌هاي تلفن‌هاي همراه جديد داراي يك فلاش سرخود هستند. استفاده از اين فلاش، حتي در زماني كه احساس مي‌كنيد نور محيط كافي است، باز هم موجب بهبود كيفيت عكس مي‌شود. در صورتي كه دوربينتان فلاش ندارد، هرگز در حالي كه رو به نور هستيد و سوژه در سايه قرار دارد، عكاسي نكنيد.

2- نزديك‌تر برويد:

يكي از مهم‌ترين ايرادات عكاسي با دوربين‌هاي تلفن همراه، هنگامي به ‌وجود مي‌آيد كه سوژه در فاصله‌اي دور قرار دارد و عكس بسيار ناواضح است. بنابراين بهتر است همان وقتي كه عكس مي‌گيريد، به سوژه نزديك شويد. دقت كنيد كه اين كار را دقيقاً به صورت فيزيكي انجام دهيد و هرگز از زوم ديجيتال دوربين استفاده نكنيد. قبلاً هم گفته‌ايم كه نزديك شدن زياد به سوژه گاهي منجر به ايجاد اعوجاج در تصوير مي‌شود. در برخي مدل‌ها كه داراي قابليت‌هاي ضعيفي در عكاسي ماكرو هستند، ممكن است تصويري تار و فوكوس نشده را ثبت كنيد

3- دوربين را ثابت نگهداريد:

به ويژه در هنگام عكاسي با دوربين‌هاي ديجيتال خودكار، و خصوصاً در مورد تلفن‌هاي همراه كه امكان لرزش زيادتري دارند (چون در يك دست نگهداشته مي‌شوند). اين مسئله خصوصاً در هنگام عكسبرداري در نور كم بسيار با اهميت‌تر مي‌شود؛ زيرا دوربين‌تان به صورت خودكار سرعت شاتر را كاهش مي‌دهد. شخصاً در چنين شرايطي ترجيح مي‌دهم به يك تكيه‌گاه محكم تكيه بدهم. شما هم مي‌توانيد از يك درخت، يك ديوار، ديوار كوتاه آشپزخانه يا هر چيز ديگري به عنوان تكيه‌گاه استفاده كنيد. به خاطر داشته باشيد كه وقفه شاتر (SHUTTER LAG) برخي از دوربين‌هاي تلفن‌هاي همراه بسيار طولاني و در حد چند ثانيه است (فاصله بين زمان فشردن شاتر و ثبت شدن عكس توسط دوربين). بنابراين هنگامي كه دكمه شاتر را فشار مي‌دهيد، به قدري صبر كنيد تا يك‌بار عكس گرفته شده را روي صفحه نمايشگر تلفن ببينيد، بعد حركت كنيد

4- بعداً عكس‌ها را ويرايش كنيد:

يكي از سرگرمي‌هاي جالب تلفن‌هاي همراه جديد، امكان ويرايش عكس‌ها روي خود تلفن است. نرم‌افزارهاي ويرايشگر اين تلفن‌ها كيفيت چندان بالايي ندارند و حالا كه شما مي‌توانيد در ايران بهترين برنامه‌هاي كامپيوتري را بدون هيچ هزينه‌اي روي كامپيوترتان داشته باشيد، بهتر است عمل ويرايش را بعداً در كامپيوتر انجام دهيد. اگر هم كامپيوتر نداريد، حداقل به ياد داشته باشيد كه چنانچه يك عكس را سياه و سفيد كرديد يا روي آن چيزي نوشتيد، ديگر نمي‌توانيد رنگ يا عكس اصلي را بازگردانيد!.

5- به خاطر داشته باشيد كه عكس‌هاي گرفته شده روي نمايشگر خود تلفن همراه، كيفيتي به مراتب بالاتر از آنچه واقعاً گرفته شده دارند؛

زيرا اندازه كوچك‌تري دارند و عكس‌ها هرچه كوچك‌تر باشند، كيفيت بهتري دارند. بنابراين اگر از عکس گرفته شده راضي نيستيد و روش‌هاي حرفه‌اي ويرايش عكس را نمي‌دانيد (كه البته اين روش‌ها هم تا حد ناچيزي مي‌توانند كيفيت عكس را تغيير دهند) بهتر است در همان لحظه عكسبرداري آن‌ها را حذف كنيد و مجدداً عكس بگيريد. حداقل فضاي كمتري را روي حافظه محدود دوربين‌تان اشغال مي‌كند.

6- زوم ديجيتال ممنوع!:

برخي از دوربين‌هاي تلفن‌هاي همراه، زوم ديجيتال 2X ،4X ،6X و ... دارند. زوم ديجيتال دقيقاً مثل اين است كه يك عكس بدون زوم بگيريد و با نرم‌افزار‌هاي ويرايش عكس (آن هم در حد موبايلي آن‌ها) بخش مياني تصوير را بزرگ كنيد! بنابراين، اين كار با اين‌كه عكس معمولي بگيريد و بعداً بخش مياني آن را در كامپيوترتان برش بزنيد و بزرگ كنيد هيچ فرقي ندارد. حداقل بعداً مي‌توانيد به جاي نرم‌افزار ساده تلفن همراهتان اين كار را با فتوشاپ يا نرم‌افزارهاي حرفه‌اي ديگر با كيفيتي به مراتب بالاتر انجام دهيد. ضمن اين‌كه باقي عكس‌هايتان را هم دور نريخته‌ايد!


7- از تراز سفيدي دوربين استفاده كنيد:

برخي از دوربين‌هاي تلفن‌هاي جديد امكان استفاده از WHITE BALANCE يا تراز سفيدي را نيز در اختيارتان قرار مي‌دهند. اين قابليت به شما امكان مي‌دهد تن‌مايه‌هاي رنگي اضافي را از نور محيط بگيريد و عكس‌هايتان را تماماً با رنگ‌هاي طبيعي بگيريد. در صورتي كه دوربين‌ همراهتان چنين قابليتي را دارد، راهنماي آن را بخوانيد و حتماً از آن استفاده كنيد.

8- قوانين عكاسي را فراموش كنيد:

نه، فراموش نكنيد! قانون يك سوم طلايي و... عكس‌هايي كه با قوانين عكاسي گرفته مي‌شوند، زيبايي خاصي دارند. اين قوانين كه كاملاً تجربي نوشته شده‌اند، باعث بالا رفتن كيفيت كار شما مي‌شوند. اما زماني كه اين قوانين را مي‌نوشتند، هنوز دوربين‌هاي عكاسي روي پخش‌كننده‌هاي MP3 و تلفن‌هاي بي‌سيم قرار نگرفته بودند! بنابراين هيچ دليلي ندارد كه به تناسب وسيله جديدي كه در دست داريد، قوانين نوين خودتان را پايه‌ريزي نكنيد. دوربينتان را روي كف زمين بگذاريد، پشت شيشه، از پايين به بالا، بالا به پايين و ... هيچ خرجي ندارد. فيلم كه مصرف نمي‌كنيد. بنابراين هر جهتي را كه مي‌خواهيد، امتحان كنيد.

9- لنز دوربينتان را تميز كنيد:

اين مشكل يكي از دردسر‌هاي هميشگي دوربين‌هاي تلفن همراه است. لنز گوشي‌هاي همراه معمولاً كثيف هستند؛ زيرا شما هيچ‌وقت موقع پاسخ دادن به يك تماس به فكر تميزي لنز دوربين روي تلفنتان نيستيد! اثر انگشت يكي از معمول‌ترين انواع كثيفي لنز اين دوربين‌هاست. گوشي‌هاي تلفن ممكن است ساعت‌ها در جيب لباستان كنار خرده‌ريز‌هاي ته جيب قرار داشته باشند و معمولاً كثيف مي‌شوند. خصوصاً اگر لنز دوربين تلفنتان داراي درپوش مخصوص نباشد، بهتر است از يك عينك‌‌فروشي، يك دستمال مخصوص پاك كردن شيشه عينك تهيه كنيد كه بسيار ارزان و مناسب است.

10 - عكس‌هايتان را نام‌گذاري كنيد:

يكي از مشكلات عمومي كاربراني كه دوربين‌هاي ديجيتال آن‌ها داراي كارت‌هاي حافظه پرحجم هستند، اين است كه پس از مدتي با تعداد بسيار زيادي عكس روبه‌رو هستند كه نه مي‌دانند چه وقت آن‌ها را عكسبرداري كرده‌اند و نه مي‌توانند عكس‌هاي مورد نظرشان را از بين آن‌ها پيدا كنند.

برخي تلفن‌هاي همراه به صورت خودكار تاريخ عكسبرداري را به عنوان نام پيش‌فرض تصاوير انتخاب مي‌كنند كه در مورد كاربران ايراني معمولاً تاريخ صحيحي نيست؛ زيرا يا اصلاً تاريخ ميلادي را تنظيم نكرده‌اند يا معمولا‌ً نمي‌دانند كه مثلاً ماه شش ميلادي برابر با كدام ماه شمسي است. خوشبختانه تمام تلفن‌هاي همراه با صفحه كليدي كه دارند امكان تغيير نام عكس‌ها را به شما مي‌دهند. از آنجا كه عكس‌هاي دوربين‌هاي تلفن‌هاي همراه معمولاً ماه‌ها و گاهي سال‌ها روي حافظه گوشي باقي مي‌مانند و به كامپيوتر منتقل نمي‌شوند، بهتر است هر بار كه عكس مي‌گيريد، همان چند عكس جديد را نامگذاري كنيد. ممكن است كمي وقت بگيرد، اما قطعاً پس از مدتي متوجه مزيت‌هاي آن خواهيد شد.

11 - بالاترين وضوح را به كار گيريد:

برخي از تلفن‌هاي همراه به شما اجازه مي‌دهند وضوح عكس‌هايي را كه مي‌خواهيد بگيريد، انتخاب كنيد. نيازي به گفتن نيست كه هرچه وضوح عكس‌ها بالاتر باشد، كيفيت آن‌ها نيز بهتر است؛ البته در مقايسه با وضوح‌هاي پايين‌تر همان دوربين. اين مسئله خصوصاً در مورد تلفن‌هاي همراه كه وضوح حسگر آن‌ها معمولاً در حد يك مگاپيكسل است، بسيار مهم است. البته بايد حواستان به حجم فايل‌ها باشد و در صورتي كه فايل‌هاي عكس حجم زيادي مي‌طلبد، آن‌ها را منتقل كنيد.


12 - عكس‌هايتان را چاپ نكنيد:

تصور مگاپيكسل را از ذهنتان خارج كنيد. كيفيت چاپ عكس‌هاي تلفن همراه بسيار پايين‌تر از آن چيزي است كه روي نمايشگر گوشيتان مي‌بينيد. دوربين‌هاي تلفن‌هاي همراه، به دليل فاصله كانوني كم و حساسيت بالاي حسگرهايشان معمولاً داراي نويز بسيار زيادي هستند و هنگامي كه آن‌ها را چاپ مي‌كنيد، اصلاً نبايد انتظار داشته باشيد كيفيت آن‌ها با يك دوربين نگاتيوي سطح متوسط (كه يك دهم قيمت گوشيتان و حدود بيست تا چهل هزار تومان قيمت دارند) برابري كند. ضمن اين‌كه، هزينه چاپ عكس‌هاي ديجيتال تقريباً بين 5/1 تا 2 برابر چاپ آنالوگ است. بنابر اين بهتر است عكس‌هايتان را چاپ نكنيد، بلكه آن‌ها را با نرم‌افزارهاي ساخت آلبوم عكس به سي‌دي‌هاي تصويري تبديل كنيد و در يك آلبوم جديد نگهداريد. يكي از بهترين برنامه‌هاي ساخت آلبوم تصويري MEMORIES ON TV است كه نحوه كار با آن در شماره‌هاي قبل عصر‌‌شبكه در بخش آموزش‌هاي پنج دقيقه‌اي معرفي شده است.


13- به هر كسي اعتماد نكنيد:

افراد سودجو اين روز‌ها به دنبال خصوصي‌ترين عكس‌ها و فيلم‌هاي شخصيت‌هاي مهم هستند تا از توزيع آن‌ها در اينترنت يا سي‌دي‌هاي غيراخلاقي كسب درآمد كنند. ممكن است تصور كنيد شخصيت چندان مهمي نيستيد، اما فراموش نكنيد كه هرگز كارت حافظه دوربينتان را به افرادي ندهيد كه آن‌ها را نمي‌شناسيد. حتي كارت‌هاي فرمت شده هم قابل بازيابي هستند. باور نمي‌كنيد؟ مراقب باشيد