تبلیغات

be site 2tabligh khosh amadid

براي ارتباط با طراح وبلاگ و پيشنهادات تبليغات ميتوانيد به ادرس ايميل زير       offبگذاريد:
Hossein_666g@yahoo.com

صفحه اصلي

بخش كامپيوتر

بخش  موبايل

مقالات

ترفند

تبليقات

تبليقات

پهناي باند چيست؟


پهناي باند، ترجمه لغت به لغت اصطلاح Bandwidth است. در بعضي جاها اين اصطلاح را «عرض باند» هم ترجمه کرده‌اند. اگر بخواهيم درک خوبي از معناي اين اصطلاح داشته باشيم بد نيست به اين مثال توجه کنيد. اتوباني را در نظر بگيريد، معمولاً هر اتوبان يا بزرگراه داراي چند خط (Line) يا باند (Band) است که ظرفيت اين بزرگراه را معين مي‌کند. مثلاً اگر بزرگراهي داراي 2 خط باشد طبيعتاً به طور هم‌زمان و از يک نقطه از بزرگراه فقط 2 عدد ماشين امکان عبور دارند (صد البته منظورمان خيابان‌ها و بزرگراه‌هاي ايران نيست!) و اگر بزرگراهي داراي 4 خط يا باند باشد به طور هم‌زمان 4 ماشين امکان عبور از کنار هم را دارند.

خوب حالا کافي است در اين مثال به جاي ماشين، بيت‌(Bit) و به جاي بزرگراه يا اتوبان، سيم يا فيبر نوري که در واقع محيط انتقال اطلاعات هستند، بگذاريد.

مثال ديگري که مي تواند به درک بهتر شما از اين موضوع کمک کند، لوله‌هاي انتقال آب است. هر چقدر قطر لوله آب بزرگ‌تر باشد، امکان انتقال آب بيشتري از يک نقطه به نقطه ديگر را دارد. درست مثل پهناي باند، هر چه پهناي باند بيشتري داشته باشيم، امکان انتقال اطلاعات بيشتري از يک نقطه به نقطه ديگر را داريم.

در واقع پهناي باند يا عرض باند به شما مي‌گويد به طور هم زمان چند بيت مي‌تواند از کنار هم رد شوند يا در طول محيط ارتباطي شما با شبکه جا‌به‌جا شوند.

اگر خودتان هم فکر کنيد شايد بتوانيد مثال‌هاي بيشتر و بهتري براي درک بهتر موضوع متصور شويد.

تنها نکته‌اي که ذکر آن لازم به نظر مي‌رسد تفاوت اصلي در مثال‌هاي ذکر شده با پهناي باند است. در مثال‌هاي بالا هر چه تعداد خطوط يا پهناي اتوبان بيشتر باشد، تعداد ماشين بيشتري مي‌توانند به طور هم زمان از کنار هم عبور کنند. همچنين هر چقدر قطر لوله‌هاي انتقال آب بيشتر باشد، حجم بيشتري از آب مي‌تواند در هر لحظه منتقل شود. اما در وسايل مخابراتي و ارتباطي، صحبت از عرض يا پهناي فيزيکي نيست. به عبارت ديگر براي انتقال اطلاعات بيشتر در يک واحد زمان (مثلاً ثانيه) نيازي به پهن‌تر کردن و يا عريض کردن محيط انتقال(مثلاً سيم يا فيبرنوي) نيست. در واقع در محيط‌هاي مخابراتي اين مودم‌ها هستند که وظيفه رد و بدل کردن اطلاعات را به عهده دارند. به عبارت ديگر، هر چه توانايي مودم شما بيشتر باشد، مي‌تواند حجم بيشتري از اطلاعات را بر روي محيط انتقال جابه‌جا کند.

البته در وسايل مخابراتي هم توانايي مودم‌ها و هم توانايي محيط‌هاي انتقال در حجم انتقال اطلاعات مؤثرند.

فکر کنم با اين توضيحات، بيشتر متوجه اهميت نقش مودم و توانايي محيط انتقال يا همان کابل‌هاي مخابراتي در تبادل اطلاعات شده باشيد. به عبارت ديگر اينکه اگر گاهي با يک مودم مثلاً 56k با سرعت52k به اينترنت وصل مي‌شويد و گاهي با سرعت 49k، علاوه بر مودم به توانايي محيط انتقال نيز بستگي خواهد داشت.

آخرين نکته ضروري در اين زمينه، واحد انتقال اطلاعات و ضرايب آن است. همان طور که مي‌دانيد واحد انتقال اطلاعات بيت در ثانيه است. در محيط تئوريک هر ميزان پهناي باند را مي‌توانيد متصور شويد. از يک بيت در ثانيه(1 bps) تا ميليون‌ها بيت در ثانيه(Mbps) و يا بيشتر. اما در محيط عملي معمولاً با محدوديت‌هايي روبرو هستيد. مثلاً شما نمي‌توانيد از يک شرکت ارائه دهنده خدمات پهناي باند (نظير شرکت مخابرات ايران) درخواست پهناي باندي به ميزان 913 Kbps کنيد. کوچک‌ترين واحد رايج پهناي باند 64K است و معمولاً شرکت‌هاي مخابراتي جدولي را ارائه مي‌دهند که نشان دهنده پهناي باندهايي است که امکان ارائه آن را دارند.


ADSL چيست؟

Digital Subscriber Line) DSL) كه مي‌توان آن را خط اشتراک ديجيتال ناميد، روشي براي اتصال به اينترنت با سرعت بالا و هزينه كمتر است.

انواع مختلفي از DSL وجود دارد که امکان اتصال به اينترنت را با سرعت‌ها و امکانات مختلف مهيا مي‌کنند. اما نوعي که بيشتر در کشورمان شناخته شده است Asymmetric-DSL يا ADSL يا DSL نامتقارن است.

مقايسه انواع  DSLها:

1- Asymmetric DSL) ADSL):

اين روش DSL نامتقارن ناميده شده و دليل آن هم تفاوت سرعت دريافت و ارسال است.

اين روش بدون ايجاد خط جديد و با استفاده از پهناي باند استفاده نشده خط تلفن ارايه مي شود. اين خطوط پرسرعت با نصب تجهيزاتي در مرکز تلفن کاربران و از سويي نصب مودم خاص در محل استقرار کاربر مورد استفاده قرار مي‌گيرد. از ويژگي‌هاي اين خطوط عدم استفاده از خط تلفن است بعبارتي ديگر در زمان استفاده، تلفن کاربر اشغال نمي‌شود و هزينه‌هاي تلفن را به همراه ندارد و درهمين حال سرعتي معادل 40 برابرخطوط عادي را داشته باشد. شما مي توانيد تا 6.1 مگابيت بر ثانيه دريافت و 640 كيلوبيت بر ثانيه ارسال داشته باشيد.

مزاياي استفاده از سرويس ADSL :

1. دسترسي به اينترنت پرسرعت تا 40 برابر خطوط معمولي

2. اتصال دائم به اينترنت

3. امکان استفاده همزمان از اينترنت و تلفن و يا فاکس

4. عدم اشغالي تلفن در زمان اتصال به اينترنت

5. عدم پرداخت هزينه قبض تلفن

6. حق اشتراك ثابت ماهيانه

7. نصب سريع و آسان

معايب خطوط ADSl

1. عدم امکان استفاده مشترک يک اشتراک در مکان‌هاي مختلف

2. عدم امکان تغيير خط تلفن مورد استفاده به دليل نصب تجيهزات در مخابرات.

3. گراني تجهيزات اوليه به نسبت خطوط عادي

4. سرعت متغير با افت و خيز با توجه به تعداد کاربران شبکه

5. وجود حفره‌هاي امنيتي

6. سرعت معمولي در ارسال فايل‌ها

2- Consumer Digital Subscriber Line) CDSL):

يا DSL مصرف كننده نوعي ديگر از اين تكنولوژي است. از ADSL سرعت كمتري دارد و توانايي دريافت تا 1مگابيت بر ثانيه را دارد و همچينين سرعت ارسال بسيار كمتري به نسبت ADSL دارد.

 

3-High bit-rate DSL) HDSL): سرعت دريافت و ارسال اطلاعات يکسان است. در اين روش تا 1.544 مگابيت بر ثانيه بر روي خطوط دوبل دريافت و 2.048 مگابيت بر ثانيه ارسال امکان پذير است.

 

4-ISDN DSL) ISDL): اين روش در اختيار کاربران استفاده کننده از ISDN است. ISDL در مقايسه با ساير روش‌هاي DSL داراي پايين ترين سرعت است. سرعت اين خطوط 144 کيلوبيت در ثانيه است.

 

5-Multirate Symmetric DSL) MSDSL): در اين روش سرعت ارسال و دريافت اطلاعات يکسان است. نرخ سرعت انتقال اطلاعات توسط مرکز ارائه دهنده سرويس DSL، تنظيم مي‌گردد.

 

6-Rate Adaptive) RADSL):  در اين روش اين امکان وجود دارد که سرعت برقراري ارتباط با توجه به مسافت و کيفيت خط تغيير کند.

 

7-Symmetric DSL) SDLS): در واقع DLS با خطوط متقارن است. سرعت ارسال و دريافت يکسان است و بر خلاف HDSL فقط به يک خط نياز خواهد بود.

 

8-UDSL: در حقيقت همان HDSL است ولي با خطوطي يكطرفه. اين نوع از DSL توسط شركت‌هاي اروپايي پيشنهاد شد.

 

9-Very high bit-rate) VDSL):  اين روش نامتقارن است و در مسافت‌هاي کوتاه به‌مراه خطوط مسي تلفن استفاده مي‌گردد.

 

10-Voice-over DSL)VoDSL): يک نوع خاص از IP تلفني است. در اين روش چند خط ترکيب و به يک خط تلفن تبديل تبديل مي‌شوند.


روش تايپ 10 انگشتي با صفحه کليد


در اين گفتار به اختصار روش تايپ 10 انگشتي آموزش داده مي شود. همانطور كه مي دانيد، تايپ ده انگشتي مهارتي است كه به شما امكان مي دهد تا بدون نگاه كردن به صفحه كليد، با سرعتي بيش از 5برابر افراد عادي (180حرف در دقيقه) تايپ نماييد.


ارزش و اهميت تايپ ده انگشتي

مدت دوره آموزش تايپ حرفه اي، به طور معمول در آموزشگاه هاي فني و حرفه اي 4 ماه است كه گاهي بيشتر نيز مي شود. اما معتقدم كه جهت آموزش اين مهارت به افرادي كه واقعاً انگيزه و پشتكار يادگيري آن را داشته باشند، يك جلسه نيز كافي بوده و بعد از آن در صورتي كه تمرين مرتب و مكرر كنند، به مرور زمان در حد تايپيست هاي حرفه اي آموزش ديده ظاهر خواهند شد.


قدم اول

به صفحه كليد نگاه كنيد. دو تا از دكمه هاي صفحه كليد روي خود برجستگي هاي كوچكي دارند كه وجود آنها كمك مي كند تا موقعيت اين دو دكمه را حتي در تاريكي يا بدون نگاه كردن نيز بتوان پيدا كرد. دكمه هاي مذكور، حروف F و J مي باشند. انگشت اشاره دست راست خود را روي حرف F و انگشت اشاره دست چپتان را روي حرف J بگذاريد.


قدم دوم

دو انگشت سبابه خود را روي دكمه SPACE مستقر نموده و 6 انگشت باقيمانده را به ترتيب روي دكمه هاي كنار حروف F و J بگذاريد. (البته بدون فشردن دكمه ها) با مستقر شدن دستتان در اين حالت، موقعيت تمامي ديگر كليدها، نسبت به اين  8 كليد رديف وسط، قابل دسترس مي باشد. اين 8 دكمه را كليدهاي خانه (HOME KEYS) مي نامند.

لازم به يادآوري است كه علت مرتب نبودن دكمه هاي صفحه كليد به ترتيب الفبايي، آرايش آنها به ترتيب ميزان كارايي است. 8 كليد خانه، پركاربردترين حروف صفحه كليد به شمار مي روند.


قدم سوم

براي تايپ كردن، هر كليدي را كه مي خواهيد فشار دهيد بايد از ميان 8 انگشت رديف وسط، فقط يك انگشت كه به آن دكمه نزديكتر است از جاي خود بلند شده، كليد مذكور را فشرده و دوباره به جاي خود بازگردد. پس از بازگشت انگشت به موقعيت اوليه، انگشت بعدي جهت فشردن دكمه بعدي از جاي خود بلند شده، دكمه را فشرده و به جاي خود باز مي گردد. همينطور، هر دكمه اي را كه مي خواهيم فشار دهيم، فقط يك انگشت براي فشردن آن از جاي خود حركت كرده، آن كليد را فشرده و دوباره به جاي خود باز مي گردد.


شروع تايپ سرعتي به روش صحيح:

به عنوان شروع، دست خود را به روش گفته شده روي كليدهاي مبنا گذاشته و هر يك از كلمات زير (يا ديگر كلمات دلخواه) را در برنامه WORD به قدري تايپ كنيد كه احساس نماييد نوشتنشان (بدون نگاه به صفحه كليد) برايتان آسان شده است. هر كلمه، حدوداً دو خط.


الف) تمرين با حروف رديف وسط:

سم، كشك، گك، ات، لب، شك،

بات،بابا ،الب، شبي، ياس، سال، لاك،

كمال، شيما، مينا، امشب، لك لك، نم نم


ب) تمرين با حروف رديف وسط و بالا:

ضش، صس، ثي، قب، فب، چك، جك، حك، خم، هن، عت، غت

ضامن، صبا، ثمين، قليان، فلفل، چنگك، جنگل، خلاص، هميشه، علما، غلام

فسنجان، فسقلي، فكستني، ثنايي، قلقلي، قشنگ، عقاب، خفن، خنك


پ) تمرين با حروف رديف هاي وسط، بالا و پايين:

ظش، طس، زي، رب، ذب، /ك، .م، ون، ئت، دت، زكي، رشت، دادار

ظله، طشت، زورو، رب انار، بند رخت، ظالم، طالبي، زنبور، روزي، ذليل، دهكده، نائب،آبله

(نكته1: جهت نوشتن حرف آ كليدهاي SHIFT+H را بفشاريد.)

(نكته2: كليد SHIFT همواره با انگشت كوچك دست مخالف دستي كه حرف مربوطه را مي زند فشرده مي شود)

ملاحظه، كبوتر، آشكار


قدم چهارم :

در شروع كار، ممكن است اجراي اين روش، كمي برايتان دشوار بوده و يا احساس كنيد روش كندي است. اما فراموش نكنيد كه به مرور زمان آنقدر در اين كار ماهر خواهيد شد كه سرعت نوشتنتان با صفحه كليد چندان فرقي با سرعت نوشتن با خودكار نخواهد داشت.

تمارين مربوط به كليدهاي اعداد، در اينجا آورده نشده، اما جهت اطلاع از انگشت متناظر با هر عدد، به رنگ دكمه ها در شكل زير دقت نماييد. (كليدهاي همرنگ با انگشت مشابهي فشرده مي شوند)

تايپ

ممكن است با بلند شدن يك انگشت، انگشت ديگري نيز به طور غير ارادي از جاي خود بلند شود، اما اين موضوع ايرادي نداشته و مهم اين است كه حتماً پس از فشار دادن دكمه مورد نظر، هر دو انگشت به جاي اوليه خود باز گردند.


كليات ماجرا

كليات ماجرا همين بود. اما يادتان باشد كه ميزان سرعت و مهارت شما در تايپ كامپيوتري فقط و فقط بستگي به ميزان تمرين و تجربه تان خواهد داشت. چنانچه زماني برسد كه بتوانيد 180حرف در دقيقه تايپ كنيد (با احتساب كسر 5حرف به ازاي هر غلط) يعني شايستگي دريافت مدرك بين المللي اين رشته را داشته و از نظر سازمان فني و حرفه اي كشور، يك تايپيست حرفه اي به شمار مي آييد.


معرفي كليه كليدهاي ميانبر در آفيس

يكي از نشانه هاي كاربران حرفه اي عملكرد سريع آنها توسط كليدهاي ميانبر است. ميتوان گفت تمامي نرم افزارها اين كليدهاي ميانبر را براي سهولت كار كاربران دارا هستند. در اين ترفند قصد داريم به معرفي تمامي كليدهاي ميانبر موجود در بسته نرم افزاري آفيس براي برنامه هايExcel , PowerPoint , Word و ... و همچنين نحوه عملكرد هر يك بپردازيم. اگر قصد داريد در زمان خود صرفه جويي كنيد اين كليدها را به خاطر بسپريد.


كليدهاي عمومي

ايجاد يك سند جديد:Ctrl+N

فراخواني يك سند متفاوت:Ctrl+O

حركت ميان سندهاي باز:Ctrl+F6

ذخيره سازي يك سند:Ctrl+S

چاپ يك سند:Ctrl+P

بستن يك سند:Ctrl+W


كليدهاي ميانبر حركت در سند

يك كلمه:جهت نماي راست +Ctrl وجهت نماي چپ+Ctrl

يك پاراگراف:جهت نماي بالا +Ctrl و جهت نماي پايين+Ctrl

يك صفحه كامل به بالا:Page up

يك صفحه كامل به پايين:Page down

ابتداي سطر:Home

انتهاي سطر:End

ابتداي يك سند:Ctrl+Home

انتهاي يك سند:Ctrl+End

يك سطر بالا:كليد جهت نماي بالا

يك سطر پايين:كليد جهت نماي پايين

يك كاراكتر به سمت راست يا چپ:كليدجهت نماي راست يا چپ

حذف كلمه يا عبارتي در سمت راست (بعد)مكان نما:Ctrl+Del

حذف كلمه يا عبارتي در سمت راست (قبل)مكان نما:Ctrl+Backspace

حركت مكان نما به بالاي صفحه نمايش:Ctrl+Page up

حركت مكان نما به پايين صفحه نمايش:Ctrl+Page down


كليد هاي ميانبر كار با متن

انتخاب كاراكتر سمت راستي اشاره گر:كليدجهت نماي راست+Shift

انتخاب كاراكتر سمت چپي اشاره گر:كليدجهت نماي چپ+Shift

انتخاب يك واژه:كليدجهت نماي راست+Shift+‍Ctrl

انتخاب يك سطر:Shift+End

انتخاب يك پاراگراف:كليد جهت نماي پايين+Shift+‍Ctrl

اتنخاب تمام سند:Ctrl+A

رفتن به يك صفحه مشخص:Ctrl+G

كليد هاي ميانبر ويرايش متن

حذف كاراكتر قبلي اشاره گر:Backspace

حذف كاراكتر كه اشاره گر روي ان قرار دارد يا متني كه انتخاب شده است:Delete

حذف واژه قبلي اشاره گر:Ctrl+ Backspace

حذف كاراكتر بعدي اشاره گر:Ctrl+Delet

كپي و حذف متن انتخاب شده:Ctrl+X

كپي گرفتن از متن انتخاب شده:Ctrl+C

الصاق متن كپي شده:Ctrl+V

بررسي املايي يك سند:F7

يافتن متن در سند:Ctrl+F

جايگزيني متن در سند:Ctrl+H

عملUndo:Ctrl+Z

عملRedo:Ctrl+Y

پايان سطر و انتقال به سطر بعدي:Enter

حركت به سمت پايين درTab :Outline

درج تورفتگي سطر اول پاراگراف يا پرش به ايستگاههاي پرشي:Tab

حذف يا افزودن سطر جاري:Ctrl+0


كليدهاي ميان بر قالب بندي متن

تغيير قلم:F+Shift+‍Ctrl

تغيير اندازه قلم:P+Shift+‍Ctrl

پررنگ كردن قلم:B+‍Ctrl

ايتاليك كردن قلم:I+‍Ctrl

زير خط دار كردن قلم:U+‍Ctrl

دو زير خط دار كردن قلم:D+Shift+‍Ctrl

حذف قالب بندي كاراكتر:Space Bar+‍Ctrl

فضاي خطوط تنها پاراگراف:1+‍Ctrl

فضاي دو برابر خطوط پاراگراف:2+‍Ctrl

فضاي 5/1 برابر خطوط پاراگراف:5+‍Ctrl

تراز بندي وسط پاراگراف:E+‍Ctrl

تراز بندي چپ پاراگراف:L+‍Ctrl

تراز بندي راست پاراگراف:R+‍Ctrl

تراز بندي از دو طرف پاراگراف:J+‍Ctrl

برجسته كردن پاراگراف از چپ:M+‍Ctrl

برجسته كردن پاراگراف ازراست:M+shift+‍Ctrl

حذف قالب بندي پاراگراف:Q+‍Ctrl

به روز رساني فيلدها:F9

تغيير روش نمايش فيلد منتخب:Shift+F9

تغيير روش تمام فيلدهاي سند:Alt+F9

كاهش يا افزايش اندازه قلم به اندازه يك رقم:[+Ctrlا]

تغيير اندازه قلم به اندازه پيش فرض قبلي يا بعدي:<+Ctrl+Shiftا>

تبديل حروف عادي به حالت دو زير خط و برعكس:D+Shift+‍Ctrl

تبديل حروف عادي به انديس دار پايين و برعكس:=+Ctrl

تبديل حروف عادي به انديس دار بالا و برعكس:=+Ctrl+Shift

تبديل ابتداي كلمات به حروف كوچك يا بزرگ:AK+shift+‍Ctrl

تغيير قلم جاري:F+Shift+‍Ctrl

تغيير قلم جاري:F+Shift+‍Ctrl

تغيير اندازه قلم جاري:F3+SHIFT

ايجاد تو رفتگي از سطر بعدي:P+Shift+‍Ctrl

حذف تو رفتگي سطر بعدي:T+‍Ctrl

حذف تو رفتگي سطر دوم:T+Shift+‍Ctrl

انتخاب همه سند:A+‍Ctrl

درج يك شكستگي سطري:Enter+Shift

انتقال به سطر يا صفحه بعدي:Ctrl+Enter

اشكار يا پنهان نمودن علايم:H+Shift+‍Ctrl


كليدهاي ميان بر صدا

خاموش/روشن نمودن ميكروفن:Win key+V

انتقال بين دو حالت ديكته و فرمان صوتي:Win key+T

فعال كردن حالت تصحيح:Win key+C


كليدهاي ميان بر منوها

فعال شدن اولين عنوان نوار منو:ALT

فعال شدن منويAlt + F :File

فعال شدن منويAlt + E:Edit

فعال شدن منويAlt + V:View

فعال شدن منويAlt + I:Insert

فعال شدن منويAlt + O:Format

فعال شدن منويAlt + T:Tools

فعال شدن منويAlt + A:Table

فعال شدن منويAlt + W:Windows

فعال شدن منويAlt + H:Help